به سایت رسمی شرکت پارس عسل شیراز تولید کننده ژل رویال خوش آمدید.

بیماری MS یا multiple sclerosis یکی از شایعترین اختلالات سیستم عصبی است. چگونگی پیشرفت بیماری در مبتلایان غیر قابل پیش بینی است. عواملی که در بروز یا تشدید بیماری موثرند به این صورت گزارش شده است: مسمومیت با فلزات سنگین، رژیم های غذایی پرچرب، سطح پایین اسیدهای چرب ضروری، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک، آلرژی غذایی، عفونتهای دوران کودکی، قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن و سایر سموم زیست محیطی، قرصهای ضد بارداری، استعداد ژنتیکی و آب و هوا و موقعیت جغرافیایی.

درمان مرسوم در بیماری MS شامل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، تعدیل کننده سیستم ایمنی و داروهای ضد التهابی مانند استروئید. همچنین داروهای ضد اسپاسم و آنتی کولینوژیک (برای رهایی از درد عضلانی و گرفتگی عضلات)، شل کننده عضلات، ضد افسردگی و مسکن می باشد. قطعا مصرف چنین داروهایی همراه با متوتروکسات و سیکلوفسفامید که باعث سرکوب سیستم ایمنی می شوند عوارض جانبی شدیدی به همراه دارند.

ژل رویال به کمک خواص زیر به پیشگیری و بهبود بیماری MS کمک می کند:

 

1- تمایز سلولهای عصبی

بر اساس مطالعات انجام شده در آزمایشگاهی در دانشگاه Gifu ژاپن، ژل رویال به وسیله تمایز سلولهای عصبی جدید از سلولهای بنیادی می تواند به بازسازی غلاف میلین کمک کند. اخیرا دانشمندان پی بردند که ژل رویال تمایز انواع سلولهای مغزی را از سلولهای عصبی بنیادی افزایش می دهد. این در حالی است که اسید چرب غیر اشباع 10HDA که ژل رویال غنی ترین منبع آن می­باشد، موجب افزایش تولید نورونها و کاهش آستروسیتها در سلول های بنیادی عصبی می­گردد. ژل رویال همچنین نقش تغذیه کننده سلولهای عصبی و محافظت نورونی در هیپوکامپ مغز را دارد. بنابراین به بهبود و جلوگیری از بیماریهای مرتبط با اعصاب همچون آلزایمر، پارکینسون و ام اس کمک شایانی میکند.

 

2- تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از عوامل بروز بیماری MS نقص در سیستم ایمنی به منظور مقابله با ویروسهای عامل این بیماری، همچنین خود ایمنی می باشد که سیستم ایمنی سلولهای خودی را بیگانه تشخیص داده و به تخریب غلاف میلین می پردازد. در بیماری MS تعدیل فعالیت سیستم ایمنی به جلوگیری از تخریب غلاف میلین در سیستم عصبی کمک می کند. در این بیماری یا اختلال عصبی غلاف میلین اطراف بافت عصبی تخریب می شود. نواحی از بدن که بیشتر درگیر این بیماری می شوند شامل نواحی در نزدیکی سیستم بطنی مغز، اعصاب بینایی و ماده سفید کنترل کننده هماهنگی عضلات در مخچه می باشد. ویروس 6 هرپس انسانی ممکن است در توسعه این بیماری نقش داشته باشد. برخی اعتقاد دارند عامل بروز MS ویروس Sendai می باشد. سیستم ایمنی بدن به کمک اینترفرون و پروستاگلاندین A-1 به همراه سایر پروستاگلاندین ها مانع تکثیر ویروس در بدن می شوند. به نظر می رسد در بیماران مبتلا به MS نقصی در سیستم ایمنی وجود داشته باشد که باعث می شود بدن قادر به مهار ویروس نباشد. ژل رویال به بدن برای تقویت سیستم ایمنی کمک می­کند. همچنین موجب افزایش مبارزه بدن با باکتریها و تسریع بهبودی زخمها می­شود که دلیل آن حضور ترکیب منحصر به فردی بنام royalisin در ژل رویال است. ژل رویال سرشار از اسیدهای چرب می باشد. مهمترین نوع اسیدهای چرب موجود در ژل رویال هیدروکسی اسیدها هستند که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری هستند.

ژل رویال از لحاظ هیدروکسی اسید منحصر به فردی که 10HDA نامیده می­شود بسیار غنی است. 10HDA جزء فعال ژل رویال را تشکیل می­دهد. این ترکیب به ارتقاء سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می­کند.

ژل رویال همچنین سرشار از گلوبولین می­باشد. وجود گلوبولین برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. به غیر از ژل رویال منبع غذایی دیگری که به اندازه ژل رویال سرشار از گلوبولین باشد وجود ندارد. بنابراین ژل رویال به عنوان ترکیبی طبیعی سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. ویتامینهای C و B5 همراه با روی و اسیدهای چرب ضروری به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

 

3- ویتامینهای گروه B

ژل رویال غنی از ویتامینهای گروه B می باشد. ویتامین های B کمپلکس به تنهایـی یکـی از مهـم ترین گروه های مـواد مغـذی در سلامت اعصاب هستند. همچنین منبعی غنی تر از ژل رویال برای ویتامین B5 یا پنتوتنیک اسید وجود ندارد. این ویتامین برای تحریک تولید ایمنوگلوبولین و ارتقاء سیستم ایمنی بدن ضروری است. همچنین ژل رویال از لحاظ ویتامین B6 و B12 که در روند بهبودی بیماران مبتلا به ام اس موثر است، غنی می باشد. به نظر می رسد کمبود ویتامین B12 با میزان ابتلا به MS مرتبط باشد. طی تحقیقی که در مجله انجمن پزشکی امریکا (23 اکتبر 1991) منتشر شد در 10 مورد مطالعه ابتلا به ام اس کمبود ویتامین B12 مشاهده شد. تنها دو نفر از آنها به کم خونی مبتلا بودند اما کمبود B12 در سایر بیماران غیر قابل توضیح بود. این ویتامین وظیفه اش نگهـداری و محافظت از غلاف میلین است. غلاف میلین در برگیرنده سلولهـای عصبـی است. بدیهـی است کــه کمبود ویتامین B12 باعث تخریب ایـن غلاف می شـود. اگر کمبود جدی باشد تخریب مغز روی می دهد و بــه دنبال آن علائـم بیماری ام.اس مشاهـده خواهـد شـد. آزمایشات نشان داده است کـه اگرچـه میـزان ویتامیـن B12 در خـون بیمـاران ام. اس ممکن است طبیعی باشد ولی در مایـع مغزی و نخاعـی آنها کم است.

 

4- استیل کولین

ژل رویال غنی ترین منبع استیل کولین می­باشد که یک انتقال دهنده پیام عصبی در سیستم عصبی مرکزی و محیطی می باشد. در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجو دارد. این ترکیب به عنوان یک انتقال دهنده عصبی تعیین کننده سرعت پردازش مغز و حافظه می­باشد و به بهبود حافظه کمک می­کند.

 

5- فعالیت ضد التهابی

ژل رویال به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدانی سرشار از فلاوونوئیدها می­باشد که با واکنشهای التهابی در بدن مقابله می­کند و از بروز بسیاری از بیماریهای با ریشه التهابی جلوگیری می­کند. ژل رویال دارای خاصیت ضد درد و ضد التهابی می باشد. مکانیسم ضد درد ژل رویال از طریق مهار تولید سیتوکین های التهابی در بدن همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی برای مقابله با رادیکالهای آزاد است که به بافت، چربیها و غشاء سلول آسیب می رسانند.

 

6- ویتامین D

ویتامین D در روند بهبودی بیماری MS مفید است. میزان بروز MS در بین مردم مناطقی که در ارتفاعات بالاتر زندگی می کنند کمتر است زیرا شدت نور ماوراء بنفش که موجب افزایش سنتز ویتامین D3 می شود، در ارتفاعات بیشتر می باشد. ویتامین D3 در جلوگیری و بهبود این بیماری تاثیرگذار است. طی آزمایشی محققان به این نتیجه رسیدند که ویتامین D3 در فرم هورمونی بطور کامل از بیماری خود ایمنی آنسفالومیلیت در موش که بسیار شبیه MS در انسان است، جلوگیری کرد. ژل رویال سرشار از آلبومین می باشد. این ترکیب به کلسیم موجود در بدن باند می شود و آنرا به بافت استخوان منتقل می کند و بدین طریق جذب کلسیم را در روده افزایش می دهد و به تامین کلسیم مورد نیاز بیماران مبتلا به MS کمک می کند.

لینولئیک اسید یک اسید چرب غیر اشباع است که به بهبود بیماری MS کمک می کند. فاکتور مهم دیگر اینوزیتول می باشد که در توسعه میلین در اوایل کودکی تاثیر گذار است. کنترل وزن در این بیماران به دلیل ضعف عضلانی بسیار مهم است.

رژیم غذایی غنی از Ca، Mg و دیگر مواد معدنی به منظور اصلاح نواقص غشاء سلول لازم است.

 

ویتامینها، ترکیبات و مواد معدنی مورد نیاز بیماران مبتلا به MS که باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود:

 • امگا 3
 • امگا 6
 • ویتامین B12
 • ویتامین B6
 • گاما لینولئیک اسید (GLA)
 • کلسیم
 • پتاسیم (مورد نیاز برای عملکرد طبیعی ماهیچه ها)
 • ویتامین C
 • بتاکاروتن
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین K
 • لسیتین (منبع استیل کولین)
 • منگنز
 • فسفر
 • سلنیوم
 • استیل کولین (مورد نیاز برای انتقال پیامهای عصبی)
 • بیوتین

سبد خرید